Basın Bültenleri

Woodist '22 Dördüncü Gün Basın Bülteni

GELENEK BOZULMADI!
WOODIST ’22 FUARINDA YER ALAN TÜM MAKİNELER SATILDI.
Nobel Expo tarafından 17 – 20 Mart tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Woodist’22 Ahşap Üretim Teknolojileri, Kesici Takımlar, El Aletleri, Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları Fuarı doğru alıcılar ile doğru üreticiyi bir araya getirerek bir kez daha sektörün ihracatına büyük katkı sağladı.

 
Fuar süresince İstanbul’da ağırlanan uluslararası alım heyetleri fuara bu yıl da damga vurdu. Kami Group gibi dünyanın en önemli firma temsilcilerinin de aralarında bulunduğu, özellikle Doğu Avrupa, Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen profesyonel alıcıların yoğun ilgi gösterdiği Woodist ’22’ye katılım sağlayan tüm firmalar gelecek yıl düzenlenecek fuara yerlerini daha da büyüterek katılım göstereceklerini belirtti.


Geçtiğimiz yıl gösterdiği başarıyı katlayarak arttıran Woodist 22’nin ardından, Nobel Expo’nun deneyimli ekibi 2023 yılında 16 – 19 Mart tarihleri arasında yine İFM – İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de düzenlenecek olan fuar için şimdiden çalışmalara başladı.

woodist-1.8
woodist-1.2
woodist-1.6
woodist-1.7
woodist-1.5
woodist-1.3
woodist-1.4
woodist-1.9
woodist-1.1
previous arrow
next arrow

SHOEXPO '22 Dördüncü Gün Basın Bülteni

Shoexpo’da yüzler güldü

Türkiye’nin ayakkabı ihracatının en büyük destekçilerinden Shoexpo-İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, 26 ülkeden yabancı alım heyetlerini ağırladı. Gelen ziyaretçiler “Aradığımız ne varsa bulduk, seneye de Shoexpo’dayız” dedi.

Yeni nesil fuarcılık anlayışı ile yola çıkan Nobel Expo ve İZFAŞ işbirliğinde bu yıl 48.si düzenlenen Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, sektörü biraraya getirdi. Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, İzmir’in Shoexpo için tam bir güç birliği yaptığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu süreçte her zaman arkalarında hissettiklerini belirten Çelik “Üreticilerimiz için el ele verdik. Aslında kendilerine, ailelerine ayırdıkları zamandan fedakarlık edip, gece gündüz ayakkabı ve çanta üretenler, ürünlerini katma değerli hale getirip ihraç edenler bu fuarın gerçek sahipleridir, bunu her zaman söylerim. Biz sadece onlara yeni pazarlar sunuyor, köprü görevi görüyoruz” dedi.

Katılımcıların yaptıkları iş birlikleri ile yüzlerinin güldüğünü vurgulayan Çelik “Bizim için en büyük mutluluk, en büyük gurur budur. Biz bu gurur, bu güç birliği ile İzmir’i ayakkabı ve çantada hedeflediği ihracat rakamlarına ulaştırırız” diye konuştu.

Shoexpo’ya katılan yabancı alım heyetlerinden bazılarının görüşleri ise şöyle:

Roman Guryev-Rusya
Fuardan oldukça memnum kaldım. Çok farklı ürünlerle karşılaştık, Beklentilerimizi karşıladı, aradığımız ürünleri bulduk.
Bir sonraki fuara da yine katılmak isterim.

Olasimibo Sokan-İngiltere
Bir çok satıcı ile tanıştım. İnsanlarla konuştuk, bağlantılar kurduk. En önemlisi birbirimizi tanıdık, iletişime devam edeceğiz.

Berkani Achour – Cezayir
Buraya satın alma yapmaya geldim. Fuar çok güzel ve gelecek fuar için de gelmeyi düşünüyorum. Tebrikler İzmir, Tebrikler Shoexpo

Oyunsuki Batulzii-Moğolistan
Bir çok ayakkabı fuarı gördüm ama bu farklı. Geldiğim için çok mutluyum. İzmir bir ayakkabı şehri.

Serdar Pakzad-İran
Her şey dört dörtlük. Türk firmalarıyla daha yakından tanışma fırsatını bulduğumuz için mutluyuz. Ayakkabı ve çantalara dokunduk, kaliteyi hissettik. Tek bir isteğim var, ilerleyen yıllarda daha çok spor ayakkabı ve çanta görmek istiyoruz.

Mozafar Krezri-İran
Fuar müthiş. Mağazam topuklu ayakkabılar ve gece kullanılacak çantalara yönelik ve bu açıdan fuar verimli geçti. Aradıklarımı buldum. Emeğiniz için çok teşekkür ederiz.

shoexpoda-yüzler-gülüyor-2
shpexpoda-yüzler-gülüyor-1
shoexpoda-yüzler-gülüyor-3
shoexpoda-yüzler-gülüyor-4
shoexpoda-yüzler-gülüyor-5
shoexpoda-yüzler-gülüyor-6
shoexpoda-yüzler-gülüyor-7
shoexpoda-yüzler-gülüyor-8
shoexpoda-yüzler-gülüyor-9
previous arrow
next arrow

SHOEXPO '22 üçüncü Gün Basın Bülteni

AYAKKABI SEKTÖRÜ BAYRAM ETTİ

Shoexpo – 48. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, uluslararası alım heyetleri ve katılımcıların akınına uğradı. Fuar, ağırladığı çok sayıda profesyonel yerli ve yabancı profesyonel alım heyetleri ile yeni pazarlara açılan kapı oldu.

Fuarın üçüncü gününde Nobel Expo ve İZFAŞ işbirliğinde düzenlenen Shoexpo için özel olarak seçilerek davet edilen uluslararası alım heyetleri ile katılımcılar ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi, yeni iş bağlantılarına imza attı. Ziyaretçiler, sektördeki yenilikleri, trendlerdeki değişimi ve inovatif ürünleri daha yakından tanıma fırsatı buldu, ikili iş görüşmeleri sayesinde sektör için yeni anlaşmaların kapıları açıldı.

Sektörün ulusal ve uluslararası arenadaki kanaat önderlerini İzmir’de ağırlayan Shoexpo, yarattığı ticaret hacminin yanı sıra düzenlediği etkinliklerle de sektörün odak noktası haline geldi. Nobel Expo’nun Türk fuarcılığına getirdiği yenilikçi vizyonla sektörde fark yaratacak şekilde planlanan trend alanları ve ufuk açıcı konuşma platformları, fuar süresince yaratılacak ticaret hacmini katılımcı ve ziyaretçiler için daha da değerli hale getirdi.

 

YILDIZLAR GEÇİDİ

Fuar bünyesindeki “Step-On Talks” sahnesi ise adeta yıldızlar geçidine uğradı. Lady Gaga, Fergie gibi dünyaca ünlü isimlerin tasarımcısı Kobi Levi, tasarıma ve yükselen trendlere dair verdiği bilgilerle sektör için yeni yol haritasını belirledi. “Shoe Art Show” alanında sergilenen ilginç ayakkabı tasarımları ise fuara damga vurdu. Coupleof markasının kurucuları Shelly ve Elon Satat Kombor “Sosyal Hayatta : Ayakkabı” konusunu ele aldı. Ayakkabı Tasarımcısı Sanem Sevgen de tasarım hakkında merak edilenleri yanıtladı.

2
3
4
1
6
previous arrow
next arrow

SHOEXPO '22 İkinci Gün Basın Bülteni

Modaya yön veren fuar : Shoexpo
Ayakkabıda “rahatlık” moda


Türkiye’nin dört bir yanından gelen sektör temsilcilerini buluşturan Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, bu sene de dünya modasına yön veriyor.

Nobel Expo ve İZFAŞ iş birliğinde bu yıl 48.si düzenlenen Shoexpo için yurt dışından gelen satın alma heyetleri; fuarda yaptıkları anlaşmalarla modanın geleceğini İzmir’den belirliyor.

Bu sene, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes ayakkabıda “önce rahatlık, sonra görsellik” diyecek. Sezonun moda renkleri kadınlar için pastel tonları, erkekler için ise siyah her zamanki ağırlığını koruyacak. Kadınlar kalın ve alçak topuk, erkekler ise yumuşak ve hafif ayakkabıları tercih edecek.

Ayakkabı üreticilerinin görüşleri ise şu şekilde :
FARKLI VE RAHAT
Hıdır Aksoy (Aksoy Ayakkabı Terlik):
“Kadınlar artık ayakkabıda en çok rahatlık bekliyor. Önceden görsellik önemliydi, artık ikinci plana düştü. Yüksek topuklu ayakkabı isteyen kişi sayısı azaldı, iddalı ayakkabılar yerine alçak ama görselliği güzel ayakkabıları tercih ediyorlar. Özellikle de çalışan kadınlar, ortopedik olmasına dikkat ediyor. Farklı ve rahat olanı buluşturan bir ayakkabı sunuyorsanız, işte o tam aradıkları ayakkabı oluyor”

TAKUNYALAR YENİDEN MODA
Erkan Mermer (Dizzy Shoes):
“Kadınlar artık fantezi ayakkabılar yerine, düz taban, spor ve rahat ayakkabılara yöneldi. Bu sene yıllar önce moda olan takunya ayakkabılar yeniden gündeme geliyor. Önümüzdeki günlerde takunyalar tekrar moda olacak”

ERKEKLER AYAK SAĞLIĞINA DİKKAT EDİYOR
Ahmet Ünsal (Ravin Ayakkabı):
“Keten, delikli ayakkabılar ön plana çıkmaya başladı. Yani nefes alabilen ayakkabılar, ayak sağlığına ve ayak şekline uygun ayakkabılar moda. Spor, hafif ayakkabılar yaş grubu farketmeksizin giyilmeye başlandı. Renk tercihleri çok değişmedi, hala siyah ve taba en tercih edilen renkler”

GELİNLERİN FAVORİSİ : DOLGU TOPUK
Zekiye Gövercin (Gaspara Ayakkabı):
“Gelin ayakkabısında tercihler ülkeye, bölgeye, şehre hatta ilçeye göre bile değişiklik gösterebiliyor. O yüzden her sezon, her çeşit ayakkabı bulunduruyoruz. Genel anlamda en fazla tercih edilen ayakkabı “dolgu topuklar” oluyor. Özellikle de yaz gelinleri, genellikle kır düğünleri için dolgu topuğa yöneliyor. Türkiye’de dolgu ya da alçak, kalın topuk çok talep görüyor, ince topuk talebi çok az geliyor. Dubai ve Arap ülkeleri daha taşlı ve parlak ayakkabıları, İranlılar dolgu topukları, Avrupa yarım dolgu, kalın ökçe ayakkabıları, Almanlar ise düz, klasik ve alçak modelleri tercih ediyor. Günümüzde artık gelinler de rahata önem veriyor”

modaya-yön-veren-fuar-3
modaya-yön-veren-fuar-4
modaya-yön-veren-fuar-7
modaya-yön-veren-fuar-2
modaya-yön-veren-fuar-6
modaya-yön-veren-fuar-5
modaya-yön-veren-fuar-1
previous arrow
next arrow

SHOEXPO '22 Birinci Gün Basın Bülteni

Shoexpo Dünya’ya açıldı

Shoexpo-İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, ihracat için 26 ülkeden gelen ziyaretçilerin katılımıyla kapılarını açtı.

Yeni nesil fuarcılık anlayışı ile yola çıkan Nobel Expo ve İZFAŞ işbirliğinde bu yıl 48.si düzenlenen Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, sektörü biraraya getirdi. Açılış kurdelasını kesen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Nobel Expo ile büyüyen Shoexpo’da verimli dört gün geçireceğiz. Birlikte yaptığımız her fuarı büyüten Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik’e teşekkür ederiz” dedi.

Türkiye’nin ayakkabı sektöründe dünyanın yedinci büyük üreticisi olduğunu belirten Soyer “SHOEXPO sektörümüze, dünyadaki tasarım trendlerini takip edebileceği, katma değeri yüksek ürünlere yönelebileceği yepyeni bir ufuk açıyor. Türkiye’de büyük çoğunluğunu KOBİ’lerin oluşturduğu, fuar deneyimi olmayan, ihracatla tanışmamış ayakkabı ve deri sektörü üreticilerimize yepyeni bir kapı aralıyoruz. Türkiye’de bir ilk olan projemizle 40 işletmenin SHOEXPO’ya ücretsiz katılımını sağlıyor ve uluslararası alıcılarla buluşturuyoruz. İhracat süreci ile ilgili bilgi paylaşımı ve desteği için kısa bir eğitim programı da uyguluyoruz” dedi.

26 ülkeden profesyonel alıcılar


Fuarda Azerbaycan, Belarus, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Cezayir, Çekya, Ermenistan, Filistin, Fransa, Gana, Gürcistan, Irak, İspanya, İsrail, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs, Kosova, Lübnan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya, Ürdün, Yunanistan’dan ihracat için ziyaretçiler bulunuyor. Fuara; Adana, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Konya ve Manisa’dan 100’ü aşkın firma katılıyor.

Sektör profesyonelleri Shoexpo İzmir’de düzenlenecek söyleşiler ve sergilerde bir araya gelecek. “Step-On Talks” sahnesi dört gün boyunca ünlü yerli ve yabancı tasarımcılara ev sahipliği yapacak. “Step-On Talks” sahnesinin konukları arasında Lady Gaga, Fergie gibi dünyaca ünlü isimlerin tasarımcısı “Kobi Levi” olacak. Levi, sektör temsilcilerine tasarıma yönelik bilgiler verecek ve birbirinden farklı tasarımları “Shoe Art Show” alanında sergilenecek.

SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-5
SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-7
SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-4
SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-6
SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-3
SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-1
SHOEXPO-1.-GÜN-HABER-2
previous arrow
next arrow

MODEKO 22 Dördüncü Gün Basın Bülteni

İhracata MODEKO dopingi

Türkiye’nin mobilya ihracatının en büyük destekçilerinden MODEKO-Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, 50 ülkeden yabancı alım heyetlerini ağırladı. Gelen yabancı ziyaretçiler “Seneye yine MODEKO’dayız” dedi.

Yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo ile sektörün en deneyimli firmalarından Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEKO, hem katılımcı hem yabancı ziyaretçi rekoru kırdı hem de 62 bin metrekare alanda düzenlenmesiyle en büyük mobilya fuarı olma ünvanını kazandı.

300’ü aşkın firma ile 750’nin üzerinde markanın çıkarma yaptığı MODEKO için Nobel Expo’nun yabancı alım heyetleri organizasyonu ile Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ticaret Bakanlığı kanalıyla gerçekleştirdiği alım heyeti organizasyonu fuarın başarısını katladı. İkili iş görüşmelerinin sayısı 200’ü aştı.

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, MODEKO’nun mobilya ihracatçısı için uluslararası ticaretin kalbi haline geldiğine dikkat çekerek “Pandemi ve küresel krizin etkisine rağmen MODEKO’nun elde ettiği bu başarının arkasında sektörün azmi, çalışkanlığı ve eşi görülmemiş işbirliği yatıyor. Omuz omuza verildiğinde bu güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. İnanıyoruz ki mobilya sektörü hedeflediği 6 milyar dolar ihracat rakamını MODEKO ile yakalayacaktır” dedi.

MODEKO’ya katılan yabancı alım heyetlerinden bazılarının görüşleri ise şöyle:

Oleg Mishakov:

“İlk defa Türkiye’ye geldim ve buradaki organizasyonu çok beğendim. Etkileyici firma ve stantlar keşfettim. Görüşmelerimizi tamamladık ve seneye kesinlikle tekrar geleceğim”

Salma Fellah:

“Türkiye’den satın alma anlaşması yapmaya geldim. Çok fazla çeşit ve ürün gördüm, mutluyum. Fiyatlar çok rekabetçi, farklı zevklere hitap eden ürünler var. Yakın zamanda Fas’ta, Türk mobilya ve dekorasyon ürünlerine ilginin daha da artacağını düşünüyorum”

Abdellah Elarj:

“Türkiye’de ürünler çok iyi. Seneye kesinlikle bir daha geleceğim. Firmalarla görüştüm, inşallah beraber çalışmaya devam edeceğiz”

Ali Meayou:

“MODEKO’ya ikinci kez gelişim. Bu fuar, bir öncekinden daha büyük. Görüşmelerimiz çok iyi geçti, beğendiğim ürünlerin siparişini verdiğim anda fabrikada üretime başladılar bile”

Mohamed Mousaoui:

“Fuara ilk kez geliyorum, çok güzeldi, ürünleri çok beğendim. İnşallah bir daha geleceğim, geldiğimde yine, yeni çeşitler bulmayı umuyorum”

basın-bülteni-4.-gün-6
basın-bülteni-4.-gün-10
basın-bülteni-4.-gün-5
basın-bülteni-4.-gün-9
basın-bülteni-4.-gün-7
basın-bülteni-4.-gün-11
basın-bülteni-4.-gün-1
basın-bülteni-4.-gün-2
basın-bülteni-4.-gün-3
basın-bülteni-4.-gün-8
basın-bülteni-4.-gün-4
previous arrow
next arrow

MODEKO 22 Üçüncü Gün Basın Bülteni

MODEKO’nun yıldızlarına ödül

 

MODEKO’nun yıldızları ödül aldı. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından her yıl düzenlenen “MODEKO En İyi Stand Tasarım Yarışması” fuara damga vurdu. Ziyaretçiler, tasarım mobilyaları ve stantları ile fuarı sallayan firmaları ayakta alkışladı.

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı “Eskiden üretmek zor, satmak kolaydı. 80’li yıllardan sonra üretim sorun olmaktan çıktı, kaliteli üretim gündeme geldi. Artık tasarım ve akıllı mobilyalar ön planda. İnsanlar farklı olana yöneliyor” dedi.

 

Bu doğrultuda katma değer yaratmanın üreticiler için çok önemli olduğuna değinen Yağcı “Eğer herkesten farklı bir ürün ortaya koyarsınız satış şansınız kat ve kat artıyor. Biz de bu tarz yarışmalar, etkinlikler ve fuarlarla hem üreticileri hem de gençlerin ufkunu ve vizyonlarını açmayı, onlara dokunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

HEDEF DÜNYA’DA İLK 5

Ege Bölgesi’nde ve İzmir’de tasarımın ön plana çıktığı ürünlerin çok olduğunu, MODEKO’da da bu ürünlerin pek çok örneğini gördüğünü söyleyen Yağcı “Biz bu başarıyı zaten ihracat rakamlarından takip ediyoruz. Türkiye’nin bugün ihracat birim fiyatı kilogram başına 2.74 dolar iken Ege Bölgesi’nin ihracat birim fiyatı kilogram başına 3.23 dolar. Ege’nin farkı burada ortaya çıkıyor” diye konuştu. Mobilya sektörünün önünü açık gördüğünü, Türkiye’nin 4.3 milyar dolar mobilya ihracatıyla dünyada 8’inci sırada yer aldığını hatırlatan Yağcı “Hedefimiz ihracatı 10 milyar dolara çıkarmak, ülkemizi dünya sıralamasında ilk 5’e sokmak” dedi.

 

“FUARLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ”

MODEKO’nun bu hedef için çok büyük bir katkısı olacağına inandığını vurgulayan Yağcı “Fuarlar ihracata hizmet eden çok önemli etkinliklerdir. Pandemi nedeniyle iki yıldır birçok ülkede fuarlar iptal edilirken, biz sekteye uğramadan fuarımızı gerçekleştirdik. Bu yurt dışındaki alıcılar için çok önemli, çünkü insanlar mobilyayı almadan önce görmek dokunmak istiyor” dedi.

 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR OLUN”

Yağcı, sektöre her zaman “sürdürülebilir ve inovatif olun” diye çağrı yaptıklarını vurgulayarak “Başarımızı katlamak istiyorsak farklı ve sürdürülebilirlik açısından değerli tasarımlar üretmeliyiz” diye konuştu. Sürdürülebilirlik için üretimde çevreye mümkün olduğunca az zarar vermek gerektiğini belirten Yağcı “Artık atık malzemelerden üretilen ürünler gündeme gelmeye başladı, çok güzel ürünler ortaya koyuyoruz. Karbon ayak izleri uyguluyoruz, ihracatın sürekliliği açısından gerekli olan tüm bilgileri vermek zorundayız. Gelecek nesillere yaşanacak bir dünya bırakmamız gerekiyor, hepimiz bunun farkındayız” dedi.

basın-bülteni-3.-gün-1
basın-bülteni-3.-gün-2
basın-bülteni-3.-gün-3
previous arrow
next arrow

MODEKO 22 İkinci Gün Basın Bülteni

MODEKO DOLDU TAŞTI

MODEKO 33. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, profesyonel ziyaretçi akınına uğradı, hem etkinlik hem de ikili görüşme alanları doldu taştı.
Yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo ile sektörün en deneyimli firmalarından Efor Fuarcılık tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen ve 750’nin üzerinde markanın katıldığı MODEKO, mobilya sektörünü tek çatı altında buluşturdu. Sektörün ihtiyaçlarını karşıladığı MODEKO’da tedarikçilerle satın almacılar bir araya geldi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Metin Güreler, MODEKO’nun her anlamda “dolu dolu” geçtiğini, ofis mobilyacıları olarak “rekor” kırdıklarını belirtti. Güreler, fuara geçen sene 25 firmayla, bu yıl ise tam 50 firmayla katıldıklarını vurgulayarak “Katılımcı sayımızı ikiye katladık. Toplamda 6 bin metrekare alanda teşhir yapılıyor. Bugüne kadar bir fuarda görülmüş en yüksek sayı. Üstelik firmaların yalnızca 12’si İzmirli. Samsun’dan Gaziantep’e, Konya’dan Ankara ve İstanbul’a kadar Türkiye’nin her yerinden ofis mobilya üreticileri burada” dedi.

HERKES DERSİNE ÇALIŞMIŞ

Mobilya üreticilerinin herbiri ile gurur duyduğunu vurgulayan Güreler “Üreticilerimiz katma değeri yüksek ürünler tasarlayıp, getirmişler. Mobilya sektörü adına büyük mutluluk duydum, herkes dersine çok iyi çalışmış” dedi. Güreler, ihracatın artırılması için tasarımın gelişmesi,
katma değerin kilogram fiyatının artırılması gerektiğini belirterek “İlerde ham madde kriziyle karşı karşıya kalmamak için buna mecburuz ve bu fuarda gördüm ki başarıyoruz, gelişmeler çok sevindirici” diye konuştu.


800 KİŞİLİK TÜCCAR ORDUSU


Üreticilerin fuardaki heyecanını ve çalışmalarının karşılıksız kalmadığını söyleyen Güreler, OFİSMOD Derneği’nin ve fuar organizatörünün katkılarıyla oluşturulan Türkiye’nin en büyük ofis mobilya özel bölümünde, ülkenin en iyi tüccarlarını ağırladıklarını söyledi. Güreler
“Yaklaşık 800 kişilik bir tüccar ordusundan bahsediyorum. Yurt dışından da 50’ye yakın yine profesyonel satın almacı geliyor. Her gün ziyaretçi sayımız bir önceki günü katlayacak, hafta sonu ise yoğunluğumuz zirve yapacak. Hepimiz çok heyecanlıyız” dedi.


MODEKO bünyesindeki İzmir Design Talks Sahnesi ise birbirinden ünlü yerli ve yabancı tasarımcıların seminerlerine ev sahipliği yaptı. Fuarın ikinci gününde sahnenin ilk konuğu dünyanın en prestijli tasarım ödülleri RED DOT ve IF Design Award’ın sahibi İtalyan Tasarımcı Massimo Farinatti oldu. Farinatti “Otel ve Restoran Alanlarının Tasarımı” konusunu ele aldı. Aynı gün Doç. Dr. Onur Mengi “Şeylerden Sistemlere: Kentteki Tasarım Ajandası” başlığıyla düzenlenen oturuma katılarak merak edilenleri yanıtladı. Ege İhracatçılar Birliği ve Ege Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan söyleşinin konuşmacısı ise Tanju Özelgin oldu.

basın-bülteni-2.-gün-4
basın-bülteni-2.-gün-5
basın-bülteni-2.-gün-10
basın-bülteni-2.-gün-8
basın-bülteni-2.-gün-3
basın-bülteni-2.-gün-6
basın-bülteni-2.-gün-7
basın-bülteni-2.-gün-9
basın-bülteni-2.-gün-2
basın-gülteni-2.-gün-1
basın-bülteni-2.-gün-11
previous arrow
next arrow

MODEKO 22 Birinci Gün Basın Bülteni

EGE’NİN EN BÜYÜK MOBİLYA FUARI AÇILDI
 
MODEKO tarih yazdı

Türkiye’nin mobilya ihracatının en büyük destekçilerinden MODEKO-Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, tarih yazdı. 300’ü aşkın firma ile 750’nin üzerinde markanın çıkarma yaptığı MODEKO ile Fuar İzmir’in 62 bin metrekarelik hollerinin tamamı doldu. İkili iş görüşmelerin yapıldığı alan ise 50 ülkeden yabancı alım heyetlerini ağırladı.

Yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo ile sektörün en deneyimli firmalarından Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEKO, Fuar İzmir’de açıldı. A,B ve C hollerinin tamamında Türk mobilya sektörü vitrine çıkaran, MODEKO bu yıl tarih yazdı. Fuarın ilk gününde Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gelen satın almacılar, sektörün yüzünü güldürdü. Son trendlerin görücüye çıktığı MODEKO, ilk günden yabancı heyetlerin ikili iş görüşmeleriyle zirve yaptı. MODEKO ziyaretçileri, mobilya sektöründeki yenilikleri de önceden görme şansına sahip oldu.

“MODEKO TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK”
Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik bu yıl Ege’nin en büyük mobilya fuarı olma özelliğini taşıyan MODEKO Fuarı’nın önümüzdeki yıldan itibaren daha da büyüyeceğini söyledi. Çelik “Fuardaki diğer salonları ve açık alanları da kullanarak Türkiye’nin en büyük fuarı olmayı hedefliyoruz” dedi. Efor Fuarcılık’ın kurduğu sağlam temeller üzerine kendilerinin daha kolay kat çıktığını belirten Çelik “İzmir Büyükşehir Belediyemizin de izni olursa daha çok kat çıkmaya devam edeceğiz. Bize güvenerek gelen katılımcıları yüzleri gülerek uğurlayacağız” diye konuştu.

“SİZ KAT ÇIKIN
SONUNA KADAR DESTEKLERİZ”
Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, MODEKO’daki başarının İzmir’deki güç birliği ve dayanışmanın sonucu olduğunu belirterek, Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik’e seslenerek “Başarıda kat sınırı yok, siz istediğiniz kadar yükseltin biz sonuna kadar destek olacağız” dedi. 4.3 milyar dolar ile tüm zamanların rekorlarını kıran Türkiye’nin mobilya ihracatının, Ocak ayı itibariyle 325 milyon dolar hacime ulaştığına dikkat çeken Soyer “İnanıyorum ki 2022 yılında sektöre İzmir’den verilen destekle yeni bir rekora imza atacağız” dedi.

“BÜYÜK İLGİ”
Ege ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi de MODEKO’ya olan yoğun talebin bu fuarın başarılı geçeceğinin göstergesi olduğunu belirtti. Eskinazi “Hedefimiz 2023 yılında tasarıma yaptığımız yatırımla mobilya ihracatımızda 6 milyar doları aşmak” diye konuştu. İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz da pandemi sonrasında MODEKO’nun eski başarısını süratle aştığını söyledi. Özpoyraz “Efor Fuarcılık ve Nobel Exponun güç birliği ile fuar büyük ivme kazandı. Bu, doğru birleşmelerin fuarları güçlendirdiğinin kanıtıdır” dedi.

“YILDIZ ÜLKEYİZ”
İstanbul ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç son 10 yılda Türkiye’nin sektörel olarak adından Dünya’da sıkça söz ettirdiğini belirterek “Milano, Türkiye’yi mobilya sektörünün yıldız ülkesi olarak görüyor. Bu Türkiye’deki mobilyacılarının müteşebbis ruhunun başarısıdır” diye konuştu. 

BAMBAŞKA FUAR
Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen de bu sene fuarın bambaşka olduğunu belirterek “Nobel EXPO ile güzel bir iş birliği yaptık, güçlerimizi birleştirerek harika bir MODEKO hazırladık. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri olan bir fuardayız, bu yıl fuarımız çok büyüdü. Bambaşka bir fuar gözlemleyeceksiniz” dedi.

bb1.1
bb1.2
bb1.3
bb1.4
bb1.5
bb1.6
bb1.7
bb1.8
bb1.9
bb1.10
previous arrow
next arrow

Şubat 2021 Basın Bültenleri

EMODER’den MODEKO’ya tam destek

Ege Mobilya Sanayici ve İş Adamları Derneği (EMODER), Mart ayında Fuar İzmir’de yapılacak MODEKO-Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’na tam destek verdi.

MODEKO’yu devralarak bu yıl ilk kez gerçekleştirecek olan Nobel Expo ile EMODER yönetimi ve üyeleri dün bir araya geldi. Nobel Expo Uluslararası Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, Türkiye’nin en eski mobilya fuarı olan MODEKO’yu, Efor Fuarcılıkla güç birliği yaparak organize ettiklerini hatırlatarak “MODEKO, ihracat beklentisi içindeki mobilyacı esnafı için çok büyük bir şans. Öncelikle fuar alanında bir Türkiye mozaiği oluşturacağız. Sadece İzmir firmaları değil, Kayseri, İnegöl, Ankara başta olmak üzere mobilya üretiminin yoğun olduğu bölgelerden büyük bir katılım var. Böylece yurt dışı alıcısı için cazip bir ürün yelpazesi ve katılımcı kitlesi oluşacak” dedi.

MODEKO’ya nitelikli alıcı Özellikle yurt dışı alıcılar konusunda mobilya sektöründe açık ara lider olduklarını belirten Nobel Expo kurucu ortaklarından Murat Şaroğlu ise İstanbul Mobilya Fuarı’nın alım heyeti ve yurt dışı satış konusunda da tek yetkili olduklarına dikkat çekti. Saroğlu “Bugüne kadar İzmir’e gelen en yüksek sayıda ve en nitelikli yurt dışı mobilya alıcısı Mart ayında MODEKO’da olacak” diye konuştu.

“Biz Hazırız”
Nobel Expo’nun MODEKO fuarını üstlenmesinden dolayı memnuniyetlerini ifade eden EMODER Başkanı İmran Yük ise “Hedefimiz önce İzmir’imize sonra ülkemize, üretim gücümüzle elimizden gelen katkıyı sonuna kadar vermek. Biliyoruz ki birlikten güç doğar. Tam da bu nedenle ekonomiye, üretime, memlekete katkı sağlayacak her girişimde elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.EMODER eski başkanı ve kurucu üyelerden Murat Sazboğazoğlu da Başkan Yük’ün sözlerine “Üstelik tüm bunları koşulsuz” yapıyoruz diyerek destek verdi.

Fuar alanında yer seçiminde bile “Önemli olan bu alanda bulunmak, ticaret arkadan gelir” görüşünü savunduklarını anlatan Sazboğazoğlu “Dernek olarak yakaladığımız bu seviye ve özveriye sektörümüzdeki paydaşların çoğu ulaştığında mobilya üreticileri için her şey çok daha güzel olacak” diyerek meslek grubu temsilcilerini EMODER çatısı altında toplanmaya davet etti.

Ocak 2021 Basın Bültenleri

Mobilya sektörünün kalbi İzmir’de atacak

İzmir mobilya sektörünün en önemli fuarı MODEKO’yu dört gözle bekliyor. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Metin Güreler “Herkes elini taşın altına koysun. İzmir’i, Türkiye’nin Milano’su yapalım” dedi.

Uzun yıllar mobilya sektörüne hizmet veren MODEKO-Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, bundan böyle Nobel Expo imzası da taşıyacak. MODEKO’nun gücüne güç katmak için sektörün en deneyimli firmalarından Efor Fuarcılık ile yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo arasında ortaklık anlaşması imzalandı. Fuarın uluslararası arenada çok daha önemli bir konuma gelmesi için hayati önem taşıyan anlaşma uyarınca tüm operasyonları Nobel Expo’ya devredilen ve yenilenen MODEKO, bundan böyle iki şirketin ortak imzasıyla gerçekleşecek. Fuarın yönetim koordinasyonu 20 yılı aşkın süredir mobilya fuarı düzenleyen Nobel Expo kurucu ortaklarından Murat Şaroğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirilecek.

33. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı MODEKO, 2-6 Mart tarihleri arasında Fuar İzmir’de kapılarını açacak. MODEKO 2022’de en yeni modeller görücüye çıkacak. Aynı zamanda Ofis ve İş Mobilyaları Sanayicileri Derneği (OFİSMOD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Metin Güreler “MODEKO bizim olmazsa olmazımız. Çünkü insanlar mobilyalara dokunmak, rahatlığı hissetmek, kalitesini bizzat deneyimlemek istiyor” dedi. Güreler, pandemi nedeniyle evlerinde daha fazla vakit geçirildiğini ve yaşam alanlarında değişiklik ihtiyacının giderek arttığını belirterek “Türkiye’de satışlarda artış yaşandı, dünyanın dört bir yanından da ihracat talepleri peş peşe geldi” diye konuştu.

Hedef : “6 milyar dolar ihracat” Türkiye’nin mobilya üretimi ve ihracatı konusunda dünyada 6 sıra birden yükselerek 8. sıraya yerleştiğini hatırlatan Güreler şöyle devam etti:
“Dünya mobilya ihracatının yüzde 3’ünü gerçekleştiriyoruz. Pandemi sonucunda dünyada yaşanan hammadde ve navlun fiyatlarındaki artış, dış pazarda ilginin diğer ülkelerden Türkiye’ye kaymasına neden oldu. Çok çalışıyoruz, eğer beklenmedik bir durum ortaya çıkmazsa 2023 yılında hedeflenen 6 milyar dolarlık ihracata ulaşırız. Bunun için nitelikli ve katma değeri yüksek mobilya üretimleri ile ihracatımızı artırmalıyız”
Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri olarak katma değeri yüksek üretim adına güzel bir adım attıklarına dikkat çeken Güreler “Ezber Bozan Tasarım Yarışması adıyla bir yarışma düzenledik. ‘Geleceğin Home Ofislerini Tasarla’ teması ile rekor düzeyde başvuru aldık. Yarışmada yenilikçi çalışma alanı mobilyalarının tasarlanmasını hedefledik.2022 yılı için ise ‘SMART’ teması ile Geleceğin akıllı mobilyalarını tasarla yarışmasının startını verdik. Yapacağımız çalışmalar ile İzmir’i Türkiye’nin Milano’su haline getireceğiz. Bunu başarabilirsek ihracatı da katlarız” dedi.

Fuara davet

Güreler, OFİSMOD Derneği olarak da MODEKO’ya çıkarma yapacaklarını belirterek “Geçtiğimiz yıl 24 firmayla katılmıştık, bu yıl şimdiden 34 katılımcı firmamız var, fuara kadar sayımız 40’ın üzerine çıkar” diye konuştu. Bu fuarın yalnızca mobilya sektörüne değil Türkiye’ye katkı sağlayacağına dikkat çeken Güreler “Sektörün sorunları konuşulacak, iyi tasarımcılarla işinin ehli üreticiler buluşacak, nitelikli ziyaretçi ağırlanacak, önemli iş bağlantılarına imza atılacak. Ayrıca yalnız mobilyacı değil fuar sayesinde, İzmir’deki esnaf, otelci, taksici, lokantacı herkes kazanacak. Herkesi elini taşın altına koymaya bekliyoruz” dedi.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin

aşağıdaki butona tıklayarak iletişim sayfamıza gidebilir, bize ulaşabilirsiniz…